Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

25 lat Bravo Maestro XV Festiwal Muzyki Kameralnej w Kąśnej Dolnej

25 lat Bravo Maestro XV Festiwal Muzyki Kameralnej w Kąśnej Dolnej

Kategoria:

26-29 sierpnia 2021

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej – Sala Koncertowa Stodoła


 



Podwójny jubileusz: 25. rocznica powołania do życia i XV edycja uwielbianego przez melomanów festiwalu, dzięki któremu w ostatnie dni sierpnia Kąśna Dolna staje się stolicą polskiej kameralistyki.

 



26 sierpnia, godzina 18.00

Wielkie Powroty

Vadim Brodski, Rafał Kwiatkowski i Waldemar Malicki



Trzech nietuzinkowych muzyków, doskonale znanych kąśnieńskiej publiczności zainauguruje tegoroczną jubileuszową edycję festiwalu. Każdy z nich występował w Centrum Paderewskiego wielokrotnie, wpisując się mocno w historię Bravo Maestro i budując jego rangę. Skrzypek Vadim Brodski, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski i pianista Waldemar Malicki to mistrzowscy soliści i kameraliści. W programie koncertu nie zabraknie wielkich dzieł kameralnych, z których festiwal słynie od 1996 roku. Artyści zaprezentują się zarówno w znakomitych duetach, jak również wielkim romantycznym finałowym trio.



Słowo o muzyce: Regina Gowarzewska





27 sierpnia, godzina 18.00

Kulka&Kulka



Sentymentalny powrót do 2007 roku, kiedy to w Kąśnej po raz pierwszy w historii wystąpili wspólnie: Maestro Konstanty Andrzej Kulka oraz rozpoczynająca wówczas karierę wokalną Gaba Kulka. Koncert Kulka&Kulka to zderzenie dwóch energii i dwóch niezwykłych artystycznych światów – klasyki oraz alternatywnego popu. Na kąśnieńskiej estradzie tego wieczoru zagoszczą także: Grzegorz Skrobiński – fortepian, Wojciech Traczyk – bass, kontrabas oraz Robert Rasz – perkusja.



Konstanty Andrzej Kullka – nestor polskiej wiolinistyki, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1971 roku ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku, uzyskując dyplom z wynikiem bardzo dobrym i najwyższym wyróżnieniem. W roku 1964, jeszcze jako uczeń liceum, otrzymał dyplom z wyróżnieniem specjalnym w Międzynarodowym Konkursie im. Niccolò Paganiniego w Genui. Dwa lata później zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium. Koncertuje na całym świecie. Grał z takimi orkiestrami, jak Filharmonia Berlińska, Chicago Symphony, Minneapolis, London Symphony, Konzertgebau Amsterdam czy English Chamber. Występuje na prestiżowych festiwalach muzycznych – w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii czy Warszawie.



Gaba Kulka – oficjalnie karierę muzyczną rozpoczęła w 2006 roku od samodzielnie nagranej i wydanej własnym sumptem płyty „Out”. Przełomem był wydany trzy lata później „Hat, Rabbit”, który przyniósł wokalistce Mateusza – nagrodę radiowej Trójki, nominację do Paszportu Polityki, złotą płytę, doskonałe recenzje oraz Fryderyka w kategorii „Wokalistka roku”.



Słowo o muzyce: Regina Gowarzewska





28 sierpnia, godzina 18.00

Gaetano Donizetti – „Łucja z Lammermoor”

Opera w wersji koncertowej w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu



Uznawana za najdoskonalszą operę romantyczną, od chwili prapremiery w Neapolu w 1835 roku cieszy się ogromną popularnością. Należące do gatunku opera seria dzieło z librettem Salvatore Cammarano, opartym na powieści Waltera Scotta „Narzeczona z Lammermoor”, traktuje o tragicznym losie kochanków – Łucji i Edgara. W tej historii splotły się wszystkie wątki, którymi opera posługuje się od ponad czterystu lat: miłość, podstęp, zdrada, szaleństwo i śmierć, i które oddane zostały doskonale przez piękną, przepełnioną dramatyzmem muzykę Gaetano Donizettiego. „Łucję z Lammermoor” w wersji koncertowej w Kąśnej Dolnej wykonają: Gabriela Gołaszewska, Anna Borucka, Stanislav Kuflyuk, Zbigniew Wunsch, Adam Sobierajski, Maciej Komandera oraz chór i orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Francka Chastrusse'a.



Słowo o muzyce: Sławomir Pietras

 



29 sierpnia, godzina 17.00

Maraton Muzyczny



Koncert „stary” jak Bravo Maestro, czyli tradycyjne festiwalowe grande finale. Uczta dla ucha, podczas której melomanom serwowane są najwybitniejsze dzieła kameralne w kunsztownym wykonaniu wirtuozów muzycznego smaku. W tegorocznej edycji Maratonu udział wezmą jak zwykle znakomici polscy soliści i kameraliści: Katarzyna Duda – skrzypce, Janusz Wawrowski – skrzypce, Michał Zaborski – altówka, Tomasz Strahl – wiolonczela, Klaudiusz Baran – akordeon oraz Robert Morawski – fortepian. Na scenie pojawi się również Wioletta Liber – sopran, laureatka tegorocznego Konkursu o Nagrodę im. Anny Knapik.



Program będzie swoistą ewokacją programu pierwszego Maratonu z 1996 roku. Nie zabraknie zatem dzieł Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Jana Sebastiana Bacha, Siergieja Rachmaninowa czy Astora Piazzolli. Całość zwieńczy jak zawsze brawurowy „Czardasz” Vittorio Montiego.



Słowo o muzyce: Regina Gowarzewska



 



Lokalizacja
Tarnów
Organizator: Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Rozpoczęcie: 21.07.2021 16:00
Zakończenie: 29.08.2021 20:00
Reklama
TARgi TARnów - inicjatywa uczniów II LO w Tarnowie Miłośniku czytania! Przynieś książki z własnej kolekcji i wymień je na inne bez dodatkowych kosztów. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze jednocześnie oszczędzając środowisko.6 kwietnia 2024 roku w Czytelni Czasopism Bieżących przy ul. Krakowskiej 4 w Tarnowie odbędą się targi książek „TARgi TARnów”, podczas których wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie wymienić swoje książki na inne dostępne na miejscu pozycje. Wydarzenie zaplanowano w godzinach od 10.00 do 15.00.Ideą przewodnią tego wydarzenia jest promowanie czytelnictwa, działanie proekologiczne dzięki nadaniu już przeczytanym książkom „drugiego życia” oraz budowanie więzi między czytelnikami. Chcąc zachęcić do udziału w evencie czytelników różnych narodowości organizatorzy zadbali o pozycje nie tylko w języku polskim, ale również angielskim oraz ukraińskim.Regulamin wydarzenia dostępny jest na mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555563423476 oraz https://www.instagram.com/zwzt.targi_tarnow?igsh=OHVpNnlqYnJyNzJ0. Wydarzenie realizowane jest w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” przy wsparciu Urzędu Miasta Tarnowa, Fundacji Powszechnego Czytania oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie. Pomysłodawcami tego wydarzenia są uczniowie pierwszej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie, których łączy pasja czytelnictwa i szacunek do książek. Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.04.2024 TARgi TARnów - inicjatywa uczniów II LO w Tarnowie
Koncert Funky Flow w Muzeum Dwór w Dołędze „Zgiełku co niemiara, idzie wiosna zimie wara”Koncert zespołu Funky Flow na otwarcie sezonu skansenowego w Muzeum Dwór w Dołędze.06.04.2024 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Dwór w Dołędze oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej, odbędzie się otwarcie sezonu skansenowego. Współorganizatorem wydarzenia jest Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.W tym roku na rozpoczęciu sezonu w Muzeum Dwór w Dołędze zagra zespół Funky Flow. Zaprezentowana zostanie wybuchowa mieszanka jazzu i funky z elementami bluesa i rocka. To prawie typowe organ trio. Muzyka oparta na funkowym groovie, organowym basie i harmonii oraz gitarowym pierwszym planie. Autorskie kompozycje mieszają się ze standardami jazzowymi i coverami w wyjątkowych aranżacjach.Zespół powstał w 2005 r. i od tego czasu przeszedł długą drogę muzyczną, jak i personalną. Obecnie tworzą go: Jakub Szturm – gitara, Tomek Drachus – hammond, syntezatory, Tomek Stawarz – perkusja. Przez prawie 20 lat istnienia Funky Flow nagrał 2 albumy („Couple of Grooves” oraz „3”), występował na festiwalach i koncertach klubowych, z których warto wymienić m.in.: Pozytywne Wibracje Festiwal – – Białystok, Art Territory – Łuck , Krokus Jazz Festiwal – Jelenia Góra, Art Fest – Tarnów, Rzeszów Jazz Festiwal itp.Poza zespołem tworzący go muzycy mają udział w produkcji i nagraniach kilkunastu płyt, zagrali kilkaset koncertów, łącznie z występami na South by West (Texas), Przystanek Woodstock czy krajowych eliminacjach Eurowizji. W gronie artystów z którymi współpracowali lub występowali są m.in z Jennifer Batten, Jack Moore (syn Gary Moore’a), Wojtek Pilichowski, Zbigniew Jakubek, Krzysztof „Puma” Piasecki i inni.Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.04.2024 Koncert Funky Flow w Muzeum Dwór w Dołędze
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama