Nastrój się na strój! Tradycja na podszewce

start 20.09.2020 17:00

CSM

koniec 18.10.2020 13:00

Lokalizacja: Tarnów

Wystawa o bliskości do tradycji, do tańca, stroju, tkaniny i regionalnego motywu, haftu, czy zdobienia. I właśnie z tej perspektywy zapraszamy Państwa do poznania wystawy w Centrum Sztuki Mościce.

Oprowadzanie kuratorskie: 20 września godz. 17.00 i 18.30 (obowiązują zapisy)

Wystawa czynna: 20.09. 2020 - 18.10. 2020 r. WSTĘP WOLNY

OPROWADZANIE BĘDZIE TŁUMACZONE NA PJM.

Wystawie towarzyszyć będą folder oraz udogodnienia dla osób z dysfunkcjami (AD, opisy).

Każdy eksponat wyposażony jest w QR kod umożliwiający uruchomienie audiodeskrypcji na swoim smartfonie.

 

 

Każdy kostium ma swoją długą historię zapisaną na podszewce

Spektakl Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” to wyjątkowe widowisko. Przed oczami roztacza się feeria barw, wirują spódnice, wstążki i warkocze, łopoczą poły kaftanów. Do uszu docierają świsty, gwizdy, stukot butów i brzękadeł. Czujemy nastrój spektaklu, nie skupiając uwagi na detalach. Nie zdajemy sobie sprawy ile warstw stroju mają na sobie tancerze. Nie czujemy ich ciężaru, nie widzimy misternych haftów i zdobień ubrań. W czasie widowiska brakuje chwili, by dotrzeć do tego co kryje się pod tymi kolorami, tańcem, strojami i dźwiękami. Zapraszamy do wniknięcia w głąb tajemnicy, detalu, czytając i dotykając jej z bliska.

Anna Świętek - kuratorka wystawy wprowadzi w ten niezwykły świat strojów scenicznych „Świerczkowiaków” podczas dwóch spotkań kuratorskich. Zdradzi, jak od jednej wszywki na podszewce gorsetu zaczęła odkrywać kolejne tajemnice strojów i ich właścicieli.

Dla dzieci przygotowaliśmy kilka ciekawostek i zagadek.


 

Oprowadzania kuratorskie „Nastrój się na strój! Tradycja na podszewce” odbywają się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 „Moja droga”.


 

Link do wydarzenia: 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/nastroj-sie-na-stroj-tradycja-na-podszewce/ 

Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”


Zespół Pieśni i Tańca „ŚWIERCZKOWIACY” powstał w 1963 roku. Nazwę swą zawdzięcza wsi Świerczków, na terenie której w 1928 roku zbudowano Państwową Fabrykę Związków Azotowych, a obecnie Grupę Azoty. Początkowo był zespołem reprezentacyjnym Zakładów Azotowych, potem miasta Tarnowa, zespołem działającym przy Mościckiej Fundacji Kultury. Dziś grupa realizuje swój program przy Centrum Sztuki Mościce, instytucji kultury Województwa Małopolskiego. Zespół został zarejestrowany jako jeden z pierwszych w Polsce do Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. 

W swoich spektaklach „Świerczkowiacy” wykorzystują blisko 500 strojów regionalnych z całej Polski. Podczas jednego tylko przedstawienia, na scenie można zobaczyć od 40 do 100 kostiumów.

 

Centrum Sztuki Mościce

Otwarcie: 20 września 2020 r. godz. 17.00

Oprowadzanie kuratorskie: 17.00 i 18.30

Na obie godziny obowiązują zapisy. Na pierwsze zapraszamy do 30 osób. 

Zapisy: [email protected], tel. 14 633 46 10, 536 539 755

Wystawa czynna: 20. 09. 2020 - 18. 10. 2020 WSTĘP WOLNY

Kuratorka: Anna Świętek

Koordynacja projektu: Dorota Omylska-Bielat, Bogusław Hynek

www.csm.tarnow.pl

Zdjęcia (1)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.