Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Honorowe obywatelstwo dla Witosa, Mierzwy i Reymonta

Honorowe obywatelstwo dla Witosa, Mierzwy i Reymonta


Już w najbliższy weekend w gminie Wierzchosławice odbędą się uroczystości związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej oraz Dożynki Gminne i Dożynki Reymontowskie. Podczas obchodów Rada Gminy Wierzchosławice nada tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wierzchosławice Wincentemu Witosowi, Władysławowi Reymontowi oraz Stanisławowi Mierzwie.  



Najważniejszym punktem dwudniowych uroczystości będzie niedzielna sesja Rady Gminy Wierzchosławice, w której wezmą udział przedstawiciele gminy Lipce Reymontowskie. Podczas obrad zostanie podjęta specjalna uchwała nadająca tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wierzchosławice Wincentemu Witosowi, Władysławowi Reymontowi oraz Stanisławowi Mierzwie.



Bitwa, która wpłynęła na losy Europy



Połowa sierpnia to czas ważnych uroczystości w gminie Wierzchosławice. W tym roku przypada okrągła rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli historycznego momentu w dziejach Europy, który pozwolił zatrzymać ekspansję bolszewików w głąb kontynentu. Wincenty Witos, syn Ziemi Wierzchosławickiej, w krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej 24 lipca 1920 r. stanął na czele Rządu Obrony Narodowej. W Odezwie do Braci Włościan na wszystkich ziemiach polskich w dniu 30 lipca 1920 r. pisał:



Gdyby zaszła taka potrzeba, musimy podjąć walkę na śmierć i życie, bo lepsza nawet śmierć niż życie w kajdanach, lepsza śmierć niż podła niewola. Precz z małodusznością, precz ze zwątpieniem. Ludowi, który jest potęgą, wątpić nie wolno, ani rezygnować nie wolno! Trzeba ratować Ojczyznę, trzeba jej oddać wszystko – majątek, krew i życie, bo ta ofiara stokrotnie się opłaci, gdy uratujemy państwo od niewoli i hańby”. A 5 sierpnia w odezwie rządowej zwraca się: ,,Żołnierze! Na Was patrzy i Wam ufa cała Polska, patrzy cały świat”.



To właśnie nasz Rodak był jednym z architektów wielkiej wiktorii 1920 roku.



Wyjątkowe dożynki – raz na 5 lat



Dożynki Reymontowskie to wydarzenie, które tradycyjnie odbywa się w Wierzchosławicach – miejscowości, z której pochodzi Wincenty Witos. To właśnie on, 95 lat temu zaprosił do swojej rodzinnej wsi laureata Nagrody Nobla – Władysława Stanisława Reymonta, autora ,,Chłopów”. W tym roku mija 95 lat od tamtej wizyty. Dożynki Reymontowskie organizowane są co pięć lat, a pierwsza ich edycja odbyła się w 1980 roku.



Warto przypomnieć, że Witos, który był wójtem Wierzchosławic przez 23 lata, organizował wielkie uroczystości, na które ściągały tłumy chłopów z całej Polski. Jednym z takich wydarzeń były właśnie ,,Dożynki Reymontowskie”, których był pomysłodawcą i organizatorem. 15 sierpnia 1925 roku do Wierzchosławic przybyło aż 25 tysięcy ludzi, aby oddać hołd polskiemu nobliście, autorowi ,,Chłopów”.



 



Gmina Wierzchosławice – Pamiętamy!



Dwudniowe uroczystości w gminie Wierzchosławice rozpoczną się 15 sierpnia o godz. 11. w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach. Następnie uczestnicy przejdą pod Pomnik Poległych oraz Pomnik Wincentego Witosa, gdzie będzie miało miejsce złożenie kwiatów.



Od godziny 15. w Centrum Kultury Wsi Polskiej będzie miała miejsce sesja naukowa. W panelu dyskusyjnym pt. ,,Wojna Polski z Rosją bolszewicką: Bitwa Warszawska w sierpniu 1920 roku” wezmą udział: dr Jan Hebda, dr hab. Arkadiusz Indraszczyk, mgr Henryk Nicpoń. Moderatorem dyskusji będzie prof. Stanisław Pałka. (transmisja na www.wierzchoslawice.pl)  



Drugi dzień gminnych obchodów zainauguruje również msza święta, tym razem w atrium Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Będzie to msza dożynkowa i to właśnie wtedy zaplanowano gminny konkurs wieńca dożynkowego, a obrzędy dożynkowe wykona Zespół Pieśni i Tańca Swojacy (transmisja na www.wierzchoslawice.pl) .



W dalszej kolejności zostaną złożone kwiaty na cmentarzu w kaplicy grobowej Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy oraz pod tablicą upamiętniającą 60. rocznicę Dożynek Reymontowskich. O godz. 13:30 zaplanowano uroczyste otwarcie Domu Ludowego w Wierzchosławicach po remoncie. Następnie organizatorzy zaplanowali wykład pt. ,,Ten, który chłopów Polsce przywrócił. Władysław Reymont na Wielkich Dożynkach w Wierzchosławicach”, który wygłosi Janusz Skicki, kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.  Po tym wystąpieniu przewidziano rekonstrukcję historyczną spotkania Władysława Reymonta i Wincentego Witosa w wykonaniu aktorów tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz uroczystą sesje Rady Gminy Wierzchosławice.



 (transmisja na www.wierzchoslawice.pl)   



UWAGA! W związku z panującą epidemią koronawirusa na uroczystości w Centrum Kultury Wsi Polskiej oraz w Domu Ludowym obowiązują zaproszenia. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do śledzenia obchodów tych ważnych rocznic za pośrednictwem strony www.wierzchosławice.pl oraz indywidualnego świętowania.



Organizatorami obchodów są: Gmina Wierzchosławice, Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Muzeum Okręgowe w Tarnowie.



 



Honorowe obywatelstwo dla Witosa, Mierzwy i Reymonta

Honorowe obywatelstwo dla Witosa, Mierzwy i Reymonta


Lokalizacja
Wierzchosławce
Organizator: Gmina Wierzchosławice
Rozpoczęcie: 13.08.2020 15:00
Zakończenie: 17.08.2020 15:00
Reklama
TARgi TARnów - inicjatywa uczniów II LO w Tarnowie Miłośniku czytania! Przynieś książki z własnej kolekcji i wymień je na inne bez dodatkowych kosztów. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze jednocześnie oszczędzając środowisko.6 kwietnia 2024 roku w Czytelni Czasopism Bieżących przy ul. Krakowskiej 4 w Tarnowie odbędą się targi książek „TARgi TARnów”, podczas których wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie wymienić swoje książki na inne dostępne na miejscu pozycje. Wydarzenie zaplanowano w godzinach od 10.00 do 15.00.Ideą przewodnią tego wydarzenia jest promowanie czytelnictwa, działanie proekologiczne dzięki nadaniu już przeczytanym książkom „drugiego życia” oraz budowanie więzi między czytelnikami. Chcąc zachęcić do udziału w evencie czytelników różnych narodowości organizatorzy zadbali o pozycje nie tylko w języku polskim, ale również angielskim oraz ukraińskim.Regulamin wydarzenia dostępny jest na mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555563423476 oraz https://www.instagram.com/zwzt.targi_tarnow?igsh=OHVpNnlqYnJyNzJ0. Wydarzenie realizowane jest w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” przy wsparciu Urzędu Miasta Tarnowa, Fundacji Powszechnego Czytania oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie. Pomysłodawcami tego wydarzenia są uczniowie pierwszej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie, których łączy pasja czytelnictwa i szacunek do książek. Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.04.2024 TARgi TARnów - inicjatywa uczniów II LO w Tarnowie
Koncert Funky Flow w Muzeum Dwór w Dołędze „Zgiełku co niemiara, idzie wiosna zimie wara”Koncert zespołu Funky Flow na otwarcie sezonu skansenowego w Muzeum Dwór w Dołędze.06.04.2024 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Dwór w Dołędze oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej, odbędzie się otwarcie sezonu skansenowego. Współorganizatorem wydarzenia jest Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.W tym roku na rozpoczęciu sezonu w Muzeum Dwór w Dołędze zagra zespół Funky Flow. Zaprezentowana zostanie wybuchowa mieszanka jazzu i funky z elementami bluesa i rocka. To prawie typowe organ trio. Muzyka oparta na funkowym groovie, organowym basie i harmonii oraz gitarowym pierwszym planie. Autorskie kompozycje mieszają się ze standardami jazzowymi i coverami w wyjątkowych aranżacjach.Zespół powstał w 2005 r. i od tego czasu przeszedł długą drogę muzyczną, jak i personalną. Obecnie tworzą go: Jakub Szturm – gitara, Tomek Drachus – hammond, syntezatory, Tomek Stawarz – perkusja. Przez prawie 20 lat istnienia Funky Flow nagrał 2 albumy („Couple of Grooves” oraz „3”), występował na festiwalach i koncertach klubowych, z których warto wymienić m.in.: Pozytywne Wibracje Festiwal – – Białystok, Art Territory – Łuck , Krokus Jazz Festiwal – Jelenia Góra, Art Fest – Tarnów, Rzeszów Jazz Festiwal itp.Poza zespołem tworzący go muzycy mają udział w produkcji i nagraniach kilkunastu płyt, zagrali kilkaset koncertów, łącznie z występami na South by West (Texas), Przystanek Woodstock czy krajowych eliminacjach Eurowizji. W gronie artystów z którymi współpracowali lub występowali są m.in z Jennifer Batten, Jack Moore (syn Gary Moore’a), Wojtek Pilichowski, Zbigniew Jakubek, Krzysztof „Puma” Piasecki i inni.Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.04.2024 Koncert Funky Flow w Muzeum Dwór w Dołędze
Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama