„Karnawał Wenecki” - Wystawa fotografii Łukasza Olszewskiego

start 01.03.2020 09:00
koniec 31.03.2020 22:00

Lokalizacja: Tarnów, Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4 (I piętro) Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie

Ta największa zabawa uliczna w Europie przyciąga rok rocznie rzesze turystów z całego świata. Parady maskowe, happeningi, spektakle muzyczne, feeria barw i dźwięków, tajemniczy klimat – oto Karnawał Wenecki!

Słowo karnawał pochodzi od połączenia włoskich słów carne (mięso) oraz vale (usuwać), co oznacza przerwę w spożywaniu pokarmów mięsnych oraz wyprawianiem uczt przed postem. Oficjalnie karnawał w Wenecji (Carnevale di Venezia) trwa kilka do kilkunastu dni, i trwa do okolic Wielkiego Postu. 

Pierwsza zapisana wzmianka o karnawale w Wenecji pochodzi z 1268 roku, ale legendy mówią, że Wenecjanie nosili maski już w 11. wieku. Frywolne zabawy trwały nawet kilka miesięcy, a z czasem władza zaczęła ograniczać noszenie masek różnymi aktami prawnymi. Zdobycie miasta przez Napoleona w roku 1797 oznaczało kres karnawału, który w obawie przed rebelią zakazał jego obchodów. Wenecki karnawał przywrócono dopiero w 1979 roku, a z nim jego dotychczasowe tradycje.

Na koniec karnawału wybiera się najpiękniejszą maskę, a na placu św. Marka odbywa się wielki bal.

Gratka dla fotografa!

Łukasz Olszewski – fotograf, autor kilku albumów fotograficznych i wielu innych publikacji, na stałe związany z kilkoma wydawnictwami dla których wykonuje fotografie w Polsce i za granicą. Juror wielu konkursów fotograficznych. Z wykształcenia inżynier automatyki, ale to fotografia jest jego pomysłem na życie. Głównym tematem jego prac jest przyroda, architektura, reportaż oraz podróże. Na koncie ma również kilka wystaw fotograficznych, zarówno w Polsce, jaki i za granicą. Od 2006 roku prowadzi własną agencję fotograficzno-wydawniczą.  www.olszewskiphoto.pl


Wystawa czynna w godzinach pracy biblioteki: poniedziałek 9-15, wtorek – piątek 9-18, sobota 9-15.

 

Zdjęcia (2)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.