Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Urszula Gawron - Wystawa grafiki pt. „Święta Rodzina”

Urszula Gawron - Wystawa grafiki pt. „Święta Rodzina”

Kategoria:

Cykl o Świętej Rodzinie miał swój początek ponad dziesięć lat temu, w 2006 roku, kiedy powstała pierwsza praca, która miał być tylko bożonarodzeniową kartką. Potem adwentowo zaczęłam się zastanawiać nad rodziną małego Jezusa, nad ich życiem, zwykłą codziennością, tym co robili, czym mogli się zajmować – tak powstało kilka następnych prac. Dopełnieniem całości były jednak rekolekcje ignacjańskie u ojców Jezuitów w Częstochowie, podczas których w sposób szczególny prowadziło się medytacje nad życiem Jezusa i Świętej Rodziny. Doszłam wtedy do wniosku, że do czasów nauczania Jezusa Ich rodzina była prawdopodobnie zupełnie normalna, z wszystkimi radościami i troskami jakie mogło nieść tamtejsze życie. Mogli mieć ogródek, łowić ryby, prać, gotować, uczyć się i razem podróżować – do rodziny, do świątyni – dzisiaj powiedzielibyśmy na pielgrzymkę, na zakupy, na różnego rodzaju święta. Nic szczególnego. Kolejnym etapem moich przemyśleń było „przeniesienie” Świętej Rodziny w czasy współczesne. Zastanawiałam się co mogliby robić dzisiaj w ramach swojej normalności i zwyczajności? Może budować karmnik, lepić bałwana, jeździć na rowerach i zbierać owoce w sadzie? A sam mały i dorastający Jezus, z pewnością jak większość dzieci nie zawsze był grzeczny, nie od razu rozumiał czym jest dobro, co jest bezpieczne i dlaczego kota nie można ciągnąć za ogon. Z pewnością tak jak każde dziecko, czasami miał gorączkę, czasami ból brzucha albo bolące gardło, a rodzice z troską i obawą starali się temu wszystkiemu jakoś zaradzić. Cykl o Świętej Rodzinie miał pokazywać jej zwyczajność, normalność i przez to także bliskość każdej rodzinie.



Całość grafik do tej pory można było oglądać w klasztorze ojców Jezuitów w Częstochowie. Część z nich została opublikowana w książce s. Weroniki Przygody CSFN pt.: „Myśli na każdy dzień roku bł. Franciszki Siedliskiej”; natomiast prace prezentowane w Galerii Bema20 trafią w ręce tarnowskiego Zgromadzenia Księży Filipinów.



 



Serdecznie zapraszam.



Urszula Gawron



URSZULA GAWRON

artysta grafik – urodzona w 1975 roku w Tarnowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, specjalność wystawiennictwo oraz Policealne Studium Plastyczne w zakresie meblarskich technik konserwatorskich w Tarnowie. W roku 2003 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie, na kierunku Edukacji Artystycznej w pracowni grafiki warsztatowej prof. Eugeniusza Delekty. Pracę magisterską pisała pod kierunkiem prof. Katarzyny Olbrycht. W ramach programu Erasmus/Sokrates otrzymała stypendium naukowe i kontynuowała swoją naukę we Francji na Universitaire Rennes 2. Obecnie mieszka w Nowym Sączu.





Wystawy indywidualne:

1995 r. – wystawa fotografii i malarstwa - PM– Tarnów.

1998 r.- wystawa fotografii – MFK – Tarnów.

2000 r. – wystawa malarstwa –Dom Kultury - Dąbrowa Tarnowska.

2004 r. - wystawa rysunku i grafiki – BWA – Tarnów.

2006 r. – wystawa fotografii – MDK – Nowy Sącz.

2008 r. – wystawa grafiki i malarstwa - Mała Galeria – Nowy Sącz.

2009 r. – wystawa fotografii – Galeria Klubu Spytko – Zakliczyn.

2010 r. - wystawa fotografii pt. "W górę(y)" - Sądecka Biblioteka Publiczna - Nowy Sącz.

2010 r. - wystawa fotografii - Kościół xx. Filipinów - Tarnów.

2011 r. - wystawa fotografii pt.: "Dobre początki", PM - Nowy Sącz.

2012 r. - wystawa fotografii pt.: "Dotyk", Sądecka Biblioteka Publiczna - Nowy Sącz.

2012/2013 r. - wystawa fotografii pt.: "Dotyk", Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, Krościenko.

2013 r. - wystawa fotografii pt.: "Przeniesieni w czasie", Klasztor OO. Franciszkanów, Zakliczyńskie Centrum Kultury - "Galeria Poddasze", Zakliczyn.

2013 r. - wystawa fotografii pt.: "Przeniesieni w czasie", Pijalnia Artystyczna - Piwniczna-Zdrój.

2013 r. - wystawa grafiki w Muzeum Okręgowym w Tarnowie.

2013 r. - wystawa fotografii pt.: "Mała codziennośc", PM, Nowy Sącz.

2014 r. - wystawa fotografii pt.: "Przeniesieni w czasie", Zamek w Dębnie.

2016 r. - wystawa grafiki pt.: "Życie jest piekne", GOK, Gorlice.

2016 r. - wystawa grafiki pt.: "Widzę", Dwór Karwacjanów i Gładyszów, Gorlice. 2018 r.  - wystawa grafiki i malarstwa miniaturowego pt.: "SACRUM", Muzeum Okręgowe, Nowy Sącz.



Ważniejsze osiągnięcia:



1994 r. – Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny pt.: „Kresy”, Przemyśl – II nagroda.

1996 r. – Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt.: „Twarze”, Tarnów – nagroda.

2007 r. – V Międzynarodowe Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli, Tarnów – nagroda.

2007 r. – Doroczna Wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP „Salon 2007”, Nowy Sącz – Nagroda Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

2008 r. - Doroczna Wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP „Salon 2008”, Nowy Sącz – Nagroda Honorowa Zarządu ZPAP Okręgu Krakowskiego - Złota Rama.

2010 r. - Doroczna Wystawa Sądeckiego Oddziału ZPAP "Salon 2010", Nowy Sącz - Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta.

2011 r. - Doroczna Wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP „Salon 2011”, Nowy Sącz – Nagroda Honorowa Zarządu ZPAP Okręgu Krakowskiego - Złota Rama.

2012 r. - VII Międzynarodowe Biennale Tworczości Artystycznej Nauczycieli, Tarnów - wyróżnienie.

2012 r. - Doroczna Wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP „Salon 2012”, Nowy Sącz - Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta.

2014 r. - Doroczna Wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP "Salon 2014", Nowy Sącz - Nagroda Dyrektora Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Nowego Sącza.

2016 r. - Doroczna wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP "Salon 2016", Nowy Sącz - Nagroda im. Bolesława Barbackiego.



2017 r. - Doroczna wystawa Nowosadeckiego Oddziału ZPAP "Salon 2017", Nagroda Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

2010 - 2011 r. - witraże w Kościele oo. Jezuitów pod wezwaniem Ducha Świętego w Nowym Sączu, współpraca Józef Stec - Urszula Gawron.



VIII 2011 r. - otrzymała tytuł "Młodszego Ucznia" w trudnej i pięknej sztuce fechtunku szkoły Mateusza Berkowicza.



II 2015 r. – otrzymała tytuł „Tyrus minor primus” w hiszpańskiej szkole szermierki Petera Kozy – Słowacja.



VII 2018 r. – otrzymała tytuł „Tyrus minor secondus” w włoskiej szkole szermierki Petera Kozy – Słowacja.



XII 2016 r. - bajka pt.: "Życie jest piękne - historia prawdopodobna", wyd. GOLDRUK, Nowy Sącz. IX 2017 r. - bajka pt.: "Życie jest piękne - historia rodzinna", wyd. GOLDRUK, Nowy Sącz.



Lokalizacja
przy ulicy gen. Józefa Bema 20 Tarnów
Organizator: Galeria Bema20 oraz Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri
Rozpoczęcie: 21.12.2018 11:00
Zakończenie: 30.01.2019 11:00
Reklama
Potężna dawka humoru w Tarnowie. Zapewni ją Prezes, Ślązak i córeczka mamusi! Już 25 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce zaprezentowany zostanie spektakl komediowy pt. "SPA - czyli Salon Ponętnych Alternatyw". Brawurowa gra aktorska, klimat zakopiańskiego hotelu i przezabawne dialogi to gwarancja rozrywki na najwyższym poziomie!Agencja Artystyczna MUZA zaprasza na spektakl, gdzie akcja wartka jak górski potok i rubaszny góralski humor przetykane są życiowymi mądrościami. "SPA - czyli Salon Ponętnych Alternatyw" to komedia, dzięki której widz odnajdzie antidotum na pracę w korporacji, poznając przy tym... najnowsze zabiegi upiększające.Wystarczy niewielkie przejęzyczenie, by w jednym pokoju hotelowym spotkali się Ślązak z żoną - córeczką mamusi, uwielbiająca robić niespodzianki Kaszubka i On, najważniejszy Prezes. I gdy skomplikowaną sytuację już, już spróbuje rozwiązać szczery do bólu Góral, przyprawiając Huberta, kierownika hotelu o ból głowy, oliwy do ognia doleje Zakonnica! A gdy kierownik spodziewa się nieoczekiwanej wizyty ważnej osobistości z branży hotelarskiej, to gości zabiera karetka a po okolicy biega golas. I nie wszystko jest takie na jakie wygląda... Zaskakujący finał sprawi, że goście na długo zapamiętają ten pobyt.Komedia Emiliana Kamińskiego w adaptacji Piotra Skargi zapewni nie tylko rozrywkę, ale również możliwość zanurzenia się w góralskim humorze, który jest tu podany w najdoskonalszej formie. Aby się o tym przekonać koniecznie odwiedźcie 6 kwietnia Regionalne Centrum Kultury - Fabryka Emocji w Pile.Obsada gwarantowana:⭐️Olga - Paulina Holtz⭐️Roma – Agnieszka Wielgosz⭐️Sylwia – Milena Staszuk⭐️Hubert – Piotr Ligienza⭐️Staś - Rafał Szałajko⭐️Stan - Norbert Kaczorowski⭐️Góral - Piotr Skarga Kiedy? Czwartek, 25.04.2024r. g. 18:30Gdzie? TARNÓW - Centrum Sztuki Mościce Ul. Traugutta 1Bilety:Kupbilecik.pl https://kbq.pl/113122Biletyna.pl https://bilety.io/j4ERWEbilet.pl https://sklep.ebilet.pl/46443371157258607-Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected] online dostępne TUTAJ Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2024 Potężna dawka humoru w Tarnowie. Zapewni ją Prezes, Ślązak i córeczka mamusi!
Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku! Festiwal ZEW się budzi, jedno z bardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych roku, w dniach 31 maja - 1 czerwca 2024 r. powraca do malowniczych Bieszczad, zapowiadając niezapomnianą podróż przez świat muzyki alternatywnej i niezwykłych przygód. W tym roku, na scenie festiwalowej zagości wyjątkowy headliner – legendarny hiszpański zespół punkrockowy Boikot, który po raz pierwszy zawita do Polski, a także: Armia, The Analogs, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz aż 10 debiutujących kapel.ZEW się budzi: Miejsce, gdzie młode talenty spotykają się z legendamiWśród gwiazd festiwalu znajdzie się Boikot, hiszpańska legenda punk rocka, której występ na ZEW się budzi będzie nie tylko pierwszą wizytą w Polsce, ale również symbolicznym mostem łączącym pokolenia muzyków. Znany ze swojej energii na scenie i zaangażowanych tekstów, Boikot jest żywym przykładem, jak muzyka może przemawiać do serc i umysłów ludzi na całym świecie, niosąc ze sobą ducha wolności i buntu.Festiwal nie zapomina jednak o swojej misji promowania nowych talentów. W tym roku, obok Boikotu i innych renomowanych kapel, takich jak Armia, The Analogs, Dr Misio czy Percival, ZEW się budzi daje szansę nowym graczom i zaprasza na scenę laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. Organizatorzy festiwalu głęboko wierzą, że te debiutujące zespoły to nie tylko przyszłość polskiej sceny muzycznej, ale i świeży powiew w muzyce alternatywnej, który może wprowadzić nowe kierunki rozwoju.Założyciele festiwalu, zdecydowani na odejście od tradycyjnego modelu polegającego na angażowaniu ciągle tych samych, uznanych zespołów, odważnie przeciwstawiają się trendom i otwierają scenę dla nowości i innowacji. "Chcemy, aby ZEW się budzi był platformą, która rzeczywiście wpłynie na przyszłość polskiej muzyki, dając młodym zespołom szansę, której potrzebują, by zaistnieć i rozwijać się," mówi jeden z organizatorów. Więcej niż FestiwalOprócz niesamowitych koncertów, ZEW się budzi oferuje swoim uczestnikom szeroką gamę atrakcji: od opowieści podróżniczych, przez stylizację w Barberowozie, aż po różnorodne warsztaty i spotkania z artystami. W programie m.in. spotkanie z Januszem „Gonzo” Miką, dyskusje z inspirującymi gośćmi - Andrzejem „Żmijem” Borowskim oraz psycholożką Moniką Patrycją Patkowską - oraz konkurs na Brodacza Festiwalu, a nawet fitness na rockowo.To wszystko sprawia, że ZEW się budzie to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale prawdziwe doświadczenie kulturalne, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.Nie czekaj! Odwiedź stronę festiwalu https://zewsiebudzi.pl, aby dowiedzieć się więcej i dołączyć do tej niezwykłej przygody. Bądź częścią zmiany, wspieraj młode talenty i ciesz się niezapomnianymi wrażeniami. ZEW się budzi – tu, gdzie muzyka łączy się z naturą, a młode talenty spotykają się z legendami.Do zobaczenia w Lesku! Organizatorami Festiwalu są ZEW for men oraz Radio Odzew. Partnerami wydarzenia są Województwo Podkarpackie i Miasto Lesko. __________________________________________________________________________________O Festiwalu ZEW się budziFestiwal ZEW się budzi to unikalne wydarzenie, które co roku gromadzi miłośników muzyki alternatywnej i przygód w sercu malowniczych Bieszczad. Festiwal słynie z epickiego koncertu o świcie – bo kto powiedział, że koncerty nie mogą zacząć się przed śniadaniem?W 2024 roku na Festiwalu wystąpią: Boikot, Armia, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, The Analogs, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz 10 laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. ZEW się budzi to nie tylko koncerty, ale również opowieści z podróży, stylizacja w Barberowozie oraz wiele innych atrakcji, które sprawią, że to spotkanie z muzyką i przyrodą zostanie na długo w sercach uczestników.Bilety dostępne są na stronie: https://zewsiebudzi.pl/bilety-2024/.Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.05.2024 Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama