Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://aatrenkar-karcher.pl/
Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/

Uwaga! TVN: Matka uprowadzonej 14-latki: Nie spodziewałam się, że Paulina K. może być takim potworem

Uwaga! TVN: Matka uprowadzonej 14-latki: Nie spodziewałam się, że Paulina K. może być takim potworem

14-letnia Kasia została uprowadzona, a następnie wywieziona za miasto i torturowana przez grupę znajomych. Brutalne zachowania młodzieży inspirowała matka nastolatków – 39-letnia Paulina K. Jak potoczyły się losy skrzywdzonej dziewczynki? Jakie są decyzje sędziów i prokuratorów?

- Była przypalana papierosami, ciągnięta po ziemi, rozbierana. Robili jej zdjęcia. Dali jej alkohol i kazali wypić. Oblali ją sokiem i piwem i powiedzieli, że jeśli nie zrobi tego, co chcą, to ją zabiją – mówi matka Kasi.

Uprowadzenie

Do uprowadzenia Kasi doszło w piątkowe popołudnie. W pewnym momencie do matki dziewczyny zadzwonił chłopak 14-latki, który przekazał informację o porwaniu. Sprzed osiedlowego marketu nastolatka miała zostać wciągnięta do samochodu swoich znajomych.

- Powiedział mi, że porwano Kasię. Dobrze pamiętam te słowa, myślałam, że świat mi się zawali. To był szok, zaczęłam się trząść i płakać. Dusiło mnie – opowiada kobieta.

Natychmiast po zgłoszeniu matki, policja wszczęła poszukiwania. Półtorej godziny później patrol odnalazł 14-latkę pod miejscowością Złotniki niedaleko Poznania. Okazało się, że w porwaniu biorą udział nastolatkowie, a inicjatorką uprowadzenia jest dorosła kobieta - Paulina K.

- Kiedy policjanci podeszli do auta, od razu zauważyli zdenerwowaną i rozpłakaną 14-latkę. Była ubrudzona od ziemi i piachu. Sprawcy zaczęli być wulgarni i agresywni, nie wykonywali poleceń – opowiada Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

- Siostrę zobaczyłem dopiero w szpitalu. Płakała i była roztrzęsiona. Potem się uspokoiła. Była w błocie, miała poszarpane ubrania, wygolone włosy i brwi. Było widać, że w niektórych miejscach przypalano ją papierosami – opowiada brat Kasi.

- Jak ją zobaczyłam mocno ją przytuliłam i ona mnie też. Zaczęła mi opowiadać o tym, co się działo. Marzyłam, żeby jak najszybciej do siebie doszła i dziękowałam Bogu, że dziecko jest całe, że żyje – przywołuje matka Kasi.

Areszt i ośrodki wychowawcze

Paulina K. oraz 17-letni Alan trafili do aresztu. Młodzież, biorąca udział w znęcaniu się nad Kasią, została umieszczona w ośrodkach wychowawczych.

- W związku z tą sprawą zatrzymano pięć osób. To trzy osoby nieletnie. 17-latek i 39-letnia kobieta zostali tymczasowo aresztowani – mówi Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. I dodaje: - Ta pani i ten nastolatek mają zarzuty dotyczące uprowadzenia i pozbawienia wolności małoletniej pokrzywdzonej, mają również zarzut dotyczący zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem, a także nagrywania i utrwalania przebiegu tego zdarzenia.

- Teraz skupiam się przede wszystkim na tym, żeby uspokoić mamę, która bardzo to przeżywa i jest roztrzęsiona. Z mojej strony został skierowany wniosek o objęcie opieką psychologiczną zarówno małoletniej, jak i jej mamy. Uważam, że na ten moment najbardziej tego wymagają – mówi adwokat Karolina Borowiecka.

Grzałka w e-papierosie

Powodem porwania dziewczyny miało być rzekome uszkodzenie przez nią elektronicznego papierosa należącego do innej nastolatki. Kasię uprowadzono i torturowano, ponieważ nie chciała zapłacić za naprawę urządzenia. Oprawcami dziewczyny okazali się jej koledzy z osiedla oraz Paulina K., matka dwóch córek również uczestniczących w porwaniu. 39-latka samotnie zajmowała się trójką dzieci. Sama wychowywała się domu dziecka.

- Z początku te dziewczynki fajnie się ze sobą czuły, były przyjaciółkami. A ta ich mama wzięła nawet kiedyś Kasię na kręgle. Nie spodziewałam się tego, że ta kobieta może być takim potworem – ubolewa matka Kasi.

39-latka

Zdaniem psychiatry prof. Janusza Heitzmana kluczowa w zdarzeniu była rola 39-letniej kobiety.

- Rola matki, która nagle zaczyna stosować przemoc i agresję, co więcej traci kontrolę nad tym, że jest wzorcem takiego postępowania dla swoich córek czy innych dzieci. W takiej sytuacji dzieci chcą spełnić oczekiwania tej matki, stając się, tak naprawdę, jej narzędziem. Agresja wypływa od osoby dorosłej, a te dzieci, często nieświadome krzywdy, którą dokonały, są tylko wykonawcami agresji osoby dorosłej.

Profesor Heitzman zwraca też uwagę na możliwe przyczyny takiego zachowania 39-latki.

- Może w swoim życiu miała jakieś szczególnie traumatyczne doświadczenia i to, co robi, przypomina jej jakieś stare upiory z przeszłości. I w ten sposób chce się zemścić. Mści się na młodej, zupełnie niewinnej dziewczynie, ponieważ sama przeżywa jakieś traumy, być może z okresu własnego dzieciństwa.

Koleżanki

Nastolatki, które skrzywdziły Kasię, były jej dobrymi koleżankami. Dziewczyny trenowały razem siatkówkę, grały w jednej drużynie. Agresorki jednak już w przeszłości przejawiały symptomy demoralizacji.

- Spotykałyśmy się prawie codziennie, co soboty jeździłyśmy na całodniowe turnieje. I mogę powiedzieć, że one były bardzo zadziorne, nie były empatyczne. Myślę, że były dwulicowe. Jak kogoś nie lubiły, to potrafiły być dla niego bardzo niemiłe. Jak ktoś grał gorzej, to ubiegały się do przekleństw i wyzwisk – opowiada jedna z koleżanek Kasi. I dodaje: - W trzeciej klasie sama doznałam dość mocnego znęcania się ze strony jednej z dziewczyn, które spowodowały przykrość Kasi. Nie ukrywam, że zostawiło to we mnie szkodę do dzisiaj, też mam traumę. One potrafiły mnie kopnąć, nastawiały przeciwko mnie całą klasę. To było straszne.

- Nie wiem, skąd w dzieciach może siedzieć taka agresja. Z tego, co wiem, to jedna z nich co roku znajdowała jakąś słabszą ofiarę… Czy ona się cieszyła, że ktoś przez nią płacze? – zastanawia się matka koleżanki Kasi.

- Już w zeszłym roku paliły e-papierosy i piły po kryjomu alkohol – dodaje koleżanka Kasi.
Według brata Kasi, jedna z zatrzymanych dziewczyn – Laura, była przez pewien czas przyjaciółką Kasi.

- Spały u siebie nawzajem. Pani Paulina brała je na różne zabawy, do kręgielni i tym podobnych miejsc. Po jakimś czasie trochę się to zerwało, bo do grupy doszły inne osoby. I po jakimś czasie przypomniało im się o grzałce do e-papierosa - opowiada.

- Ufność czasami powoduje to, że człowiek może zbłądzić. Z początku miałam zaufanie, choć teraz widzę, że może jako rodzic popełniłam błąd – przyznaje matka Kasi.

Wyjątkowo okrutnym wobec Kasi okazał się najstarszy z nastolatków – 17-letni Alan. Chłopak na co dzień przebywa w ośrodku wychowawczym. Do rodzinnego domu w Poznaniu przyjechał na czas wakacji.

„Wieczorami wszystko wraca”

Kasia jest wyjątkowo wrażliwym dzieckiem. Tuż po dramatycznych wydarzeniach dziewczyna wyjechała do krewnych mieszkających w Wielkiej Brytanii. Kilka dni temu obchodziła swoje piętnaste urodziny.

- Żadne z nas się nie spodziewało, że coś takiego się stanie, bo tak naprawdę Kasia była grzeczną i spokojną dziewczyną – podkreśla jej brat.

- Kasia jest osobą, która kocha ludzi i zwierzęta. Kocha pomagać, jest życzliwa – dodaje matka dziewczyny.

Jak teraz czuje się 15-latka?

- Różnie. Jak ma zajęcie, to jest spokojna, ale przychodzą też momenty, że płacze, zamyka się w pokoju. Nie chce wtedy rozmawiać, tak jakby chciała się odciąć. Ciężkie są też wieczory - jak zasypia, widzi obraz całego zdarzenia. To wszystko jej wraca – mówi matka dziewczyny.

- Każda ofiara w takiej sytuacji musi mieć czas, żeby pokonać traumę, której doznała i wydaje mi się, że bardzo trudno byłoby, żeby ona teraz wyparła ze swojej świadomości fakt gwałtu, fizycznego cierpienia czy szczególnego poniżenia. Ona przede wszystkim czuje się zniszczona i poniżona psychicznie. To będzie trwało przez lata – uważa prof. Heitzman. I dodaje: - Niewątpliwie wymaga opieki psychologicznej, być może też opieki psychiatrycznej, a nawet leczenia farmakologicznego. U niej dopiero po pewnym czasie będą rozwijały się objawy zespołu stresu pourazowego. A w takich przypadkach zespół stresu pourazowego jest najbardziej dotkliwy. Właśnie u ofiar przemocy i gwałtu. Ta młoda dziewczyna nie wiedziała, czy ją zabiją czy nie.

Kasia ma duże wsparcie rodziny.

- Rozmawiamy codziennie, piszemy. Dziękuję Bogu, że córka żyje – kończy matka 15-latki.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.09.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 01.10.2022 W dniach 30 września (piątek) – 1 października (sobota) 2022 r. w tarnowskiej restauracji Stara Łaźnia (Pl. Więźniów Auschwitz) odbędzie się kolejny XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Podobnie jak poprzednie trzy edycje jest on kontynuowany w postaci stacjonarnej – IV Konferencji Taborowej. Konferencja ma charakter otwarty. Organizatorami są: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Projekt realizowany jest dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030. Program konferencji:Piątek 30 września- 18:00–20:30 blok wieczorny• Adam Andrasz (Centrum Kultury Romów w Tarnowie), Dwukrólewie w społeczności Romów Polskich. Problemu ciąg dalszy• Agnieszka Caban (Uniwersytet Warszawski), Śmierć i pogrzeb – tradycja i przemiany społeczno-kulturowe w życiu współczesnych Romów z południowo-wschodniej Polski• Natalia Gancarz (Muzeum Okręgowe w Tarnowie), Wieczne odpoczywanie po romsku. Architektura nagrobna. Szkic wstępny.• Paweł Lechowski (freelancer), Stefan Kororo Dymiter. Geniusz niedoceniony Sobota 1 października- 10:00–12:00 blok poranny• Ela Mirga-Wójtowicz (Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego), Migracje polskich Romów po 1989 a polityka integracyjna w Polsce• Marcin Szewczyk (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie), Stanowisko instytucji europejskich wobec dyskryminacji Romów migrujących z Ukrainy• Hubert Tubacki (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Alienowanie i „urasawianie” Romów w państwie narodowym.• Katarzyna Czarnota (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Wpływ kryzysu i zmian administracyjnych na sytuację imigrantek i imigrantów romskich z Rumunii. Współpraca nastawiona na świadome włączenie a pomoc interwencyjna. Przykład doświadczeń Poznania.- 12:00–13:00 przerwa kawowa- 13:00–14:00 blok południowy• Magda Machowska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Rekonstrukcja wytwarzania obrazu fotograficznego w terenie w XIX w. Przypadek chłopów i Romów na polskim Spiszu• Adam Bartosz (Muzeum Okręgowe w Tarnowie), Infantylizacja tematyki romskiej- 14:00–15:30 obiad- 15:30–18:30 blok popołudniowy: Sąsiedztwo, moderują Magda Krysińska i Monika Szewczyk• Barbara Prądzyńska, Jarosław Siejkowski (Art Junction), Sąsiedztwo – moje miejsce na mapie. Podsumowanie• Brigida Bilicka, Olsztyn – moje miasto• Monika Sternal, Wielokulturowe sąsiedztwo. Romowie z mojego osiedla• Paweł Lechowski, Paszalipen czyli sąsiedztwo.• Sara Wilhelmsen, How can art be a tool for change? A case from Norway.• Rita Lindanger, The work of the Roma musician Petter Stromsing.• Rezan Saleh, Jan Eric Hanssen, The Unknown Neighborhood. Roma in Kurdistan and the Middle East.• Dyskutanci: Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, Mariusz GaborAkcja krwiodawstwa w Brzesku Akcja krwiodawstwa w Brzesku Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 2 października br. na placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku
Zapraszamy na koncert zespołów folklorystycznych Zapraszamy na koncert zespołów folklorystycznych Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 Gminne Centrum Kultury w Żabnie serdecznie zaprasza na koncert "Czerpiąc z tradycji przodków", który odbędzie się 2 października o godz. 16.00 w sali widowiskowej GCK w Żabnie (ul. Jagiełły 16). Wstęp wolny.Na scenie wystąpią zespoły folklorystyczne BOBROWIANIE i OTFINOWIANIEW prgramie koncertu:-występ  Męskiej Grupy Śpiewaczej "Otfinowianie"-widowisko "Na weselu Kasi" w wykonaniu "Bobrowian"-występ  Żeńskiej Grupy Śpiewaczej "Otfinowianki"-widowisko "Jak to sie me do Hameryki wybirali" w wykonaniu "Otfinowian"-suita tańców żywieckich w wykonaniu "Bobrowian"Po koncercie zapraszamy na spotkanie przy stole przygotowane przez KGW "Gorzycanie".Recital Edyty Geppert Recital Edyty Geppert Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 07.10.2022 Recital z udziałem Piotra Matuszczyka (fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka), wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka , a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. Kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku – Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści.Edyta Geppert jako jedyna artystka polskiej estrady muzycznej jest zdobywczynią 4 nagród Grad Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1984, 1986, 1995, 2014).Koncert poprzedzi uroczysta Gala, podczas której poznamy laureatów VI edycji Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” i II edycji „Małego Źródła” - zapraszamy na godzinę 17:00.Organizatorem Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło" jest Centrum Sztuki Mościce - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w BorzęcinieMałopolska Nagroda Poetycka „Źródło” to konkurs poetycki skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. Idea konkursu wynika z potrzeby umacniania – zagrożonego w dobie globalizacji – poczucia tożsamości. Ponadto jest też związana z istotnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system.Małopolska Nagroda Poetycka „Małe Źródło” to konkurs poetycki skierowany do uczniów wszystkich małopolskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Celem konkursu jest popularyzacja poezji wśród polskiej młodzieży, znalezienie przez młodych twórców inspiracji dla własnej twórczości poetyckiej, dbałość o rozwój ich wrażliwości na słowo pisane oraz odkrywanie młodych talentów. Informacje / bilety:Data: 7 października 2022, godz. 18:30Miejsce: sala widowiskowaBilety: 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy)Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych dostępne w kasieBilety zakupione online nie podlegają zwrotowiKasa CSM, godziny otwarcia i kontakt:tel.: 14 633 46 04, mail: [email protected]łek - piątek - 13:00 - 20:00sobota - niedziela - 15:00 - 20:00
Reklama
Tarnowska Policja poszukuje sprawcy uszkodzenia samochodu Tarnowska Policja poszukuje sprawcy uszkodzenia samochodu Uwieczniony na zdjęciach mężczyzna uszkodził zaparkowany biały samochód. Zniszczył tylną szybę w samochodzie, wrzucając do pojazdu kostkę brukową. Powstałe straty wyniosły 3500 złotych.Data dodania artykułu: 22.09.2022 13:07Nieudana próba wyłudzenia kredytu w Dąbrowie Tarnowskiej Nieudana próba wyłudzenia kredytu w Dąbrowie Tarnowskiej Dzięki czujności pracownika jednego z banków mieszczącego się na terenie Dąbrowy Tarnowskiej odpowie karnie 42-letni mężczyzna, który usiłował wyłudzić kredyt w wysokości 42 tys. złotych. Aby otrzymać pieniądze, oszust posłużył się sfałszowanym zaświadczeniem o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanych dochodów.Data dodania artykułu: 26.09.2022 17:08Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Balicach. Samochód potrącił trzech strażaków, jeden nie żyje Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Balicach. Samochód potrącił trzech strażaków, jeden nie żyje We wtorek 27 września w godzinach nocnych w m. Balice (pow. krakowski, woj. małopolskie) doszło do tragicznego zdarzenia, w którym druhowie OSP Balice, udzielający pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, zostali potrąceni przez nadjeżdżający samochód. W wyniku zdarzenia, jeden druh poniósł śmierć, a dwoje zostało rannych.Data dodania artykułu: 27.09.2022 09:59Ilość komentarzy artykułu: 1Młodzi Zdolni Małopolanie - poznajcie Szymona Rzuchowej koło z Tarnowa Młodzi Zdolni Małopolanie - poznajcie Szymona Rzuchowej koło z Tarnowa Data dodania artykułu: 21.09.2022 18:11Tarnów. Konflikt o mieszkanie po zmarłym ojcu Tarnów. Konflikt o mieszkanie po zmarłym ojcu Pani Patrycja - córka zmarłego tarnowianina chce dojść do porozumienia z Miejskim Zarządem Budynków w sprawie mieszkania komunalnego, w którym mieszkał jej ojciec. Problem pojawił się gdy powiadomiono ją, że lokum w trybie natychmiastowym ma zostać zdezynfekowane na jej koszt. Ze względu na ciężką sytuacja finansową zdecydowała się na oddanie kluczy, aby wszystkie stosowne czynności zostały zlecone i opłacone przez miasto. Po pewnym czasie okazało się, że zamki zostały zmienione, a administracja poinformowała panią Patrycję, że nie ma wstępu do mieszkania, w którym jest zameldowana.Data dodania artykułu: 27.09.2022 13:54
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklamakolagen
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: https://zrzutka.pl/ek5khpTreść komentarza: ZrzutkaData dodania komentarza: 27.09.2022, 20:21Źródło komentarza: Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Balicach. Samochód potrącił trzech strażaków, jeden nie żyjeAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Witam, chciałbym tylko powiedzieć, że Pani Iza właśnie w ostatnich dniach po wielkich zapewnieniach moich teściów udanego urlopu przekazała informację mailowo, że wycieczka zostaje anulowana. Powodem brak miejsc w Ryanair. Wycieczka została kupiona 2 miesiące przed wyjazdem, w ostatnich kilku tygodniach był raz zmieniany hotel, a finalnie przed wylotem wycofana podróż. Przypominam, że jest koniec września, brak ofert i sezonu urlopowego, także zmarnowane wakacje i urlop w pracy. Uważajcie na greckie podróże z Panią Izą Napierała!Data dodania komentarza: 25.09.2022, 19:52Źródło komentarza: POROZMAWIAJMY O BIZNESIE: Greckie Podróże Iza NapierałaAutor komentarza: TarnowianinTreść komentarza: Mamy bardzo dobrego prezydenta! Panie Romanie, zawsze gdy Pana widziałem na ulicy prosiłem by Pan został do końca kadencji i włodarzył w tym mieście do końca Świata i jeden dzień dużej.Data dodania komentarza: 24.09.2022, 09:16Źródło komentarza: Dom kultury na osiedlu Westerplatte już prawie gotowy!Autor komentarza: Jan KulczykTreść komentarza: Nie pozwolą się nawet spokojnie wysrać...Data dodania komentarza: 23.09.2022, 08:17Źródło komentarza: Tarnów. Mężczyzna zamknął się w łazience na stacji paliw. Interweniowały służbyAutor komentarza: Ewa Pyka z TarnowaTreść komentarza: Brawo ratownicy z Tarnowa gratulacje.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 11:24Źródło komentarza: Tytuł wicemistrza Polski w Ratownictwie Medycznym dla ekipy z TarnowaAutor komentarza: hrab.SanguszkoTreść komentarza: Ale go czymałoData dodania komentarza: 21.09.2022, 10:31Źródło komentarza: Tarnów. Mężczyzna zamknął się w łazience na stacji paliw. Interweniowały służby
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama
a